Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

Czcionka
Treść
Kontakt
Dlaczego warto zamówić stronę z CMS?

Dlaczego warto zamówić stronę z CMS?

26.01.2022 | Artykuł | Autor: Katarzyna Jana

Jeszcze nie tak dawno, aby móc stworzyć, a następnie prowadzić stronę internetową trzeba było mieć wiedzę z zakresu HTML. Obecnie z pomocą przychodzą nowoczesne systemy CMS, dzięki którym bez znajomości wiedzy programistycznej możesz samodzielnie prowadzić swoją stronę internetową, sklep internetowy czy też bloga. Oprogramowanie to cieszy się dużą popularnością i obecnie większość stron internetowych opartych jest właśnie o system zarządzania treścią CMS.

Co to jest CMS?

CMS (ang. Content Management System) to system zarządzania treścią, który służy  przede wszystkim do wstawiania oraz edytowania treści na stronach i sklepach internetowych za pomocą graficznego interfejsu użytkownika . Ideą systemów CMS jest umożliwienie osobom, które nie posiadają wiedzy informatycznej, edycji swojej strony lub sklepu internetowego. Z założenia wszystkie systemy CMS powinny być stosunkowo łatwe dla każdego kto zarządza i aktualizuje stronę lub sklep internetowy.  Edycja treści przypomina korzystanie z programu do edycji typu Word.

Oprogramowania CMS ciągle się rozwijają i obecnie dają możliwość nie tylko edytowania treści na stronie, lecz także modyfikacji struktury strony bez znajomości języków programowania.

Funkcje systemu CMS.

Dobry system CMS pozwala nie tylko na wprowadzanie zmian w treściach lub umożliwiać konfigurację elementów na stronie. Dobry system CMS to także możliwość wprowadzania zmian technicznych mających wpływ na SOE / SEM, a tym samym na lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania.

Do najważniejszych funkcji i możliwości systemów CMS zalicza się:

  • Łatwa obsługa dla każdego pracownika Twojej firmy,
  • Całościowe zarządzanie treścią na stronie (dodawanie i edytowanie treści, zmiany w strukturze, wypunktowania, nagłówki, edycja linków itp.),
  • Możliwość wprowadzania zmian bez znajomości języków programowania HTML, PHP, CSS,
  • Dodawanie nowych, usuwanie i aktualizowanie  zakładek i podstron bez żadnych limitów,
  • Zarządzanie wybranymi fragmentami strony przez wyspecjalizowane moduły np. galeria, katalog produktów, blog. Moduły to tak naprawdę specjalnie przygotowane kreatory do wstawiania różnych materiałów na stronę w sposób jeszcze łatwiejszy niż przez zwykły edytor tekstu,
  • Funkcje wspierające obsługę klientów przez stronę WWW np. zautomatyzowane formularze kontaktowe, formularze do zbierania leadów, a nawet LifeChat

Panel Administracyjny.

Aby  korzystać z systemu CMS Twoja strona musi posiadać Panel administracyjny, do którego musisz się logować, aby wprowadzać zmiany na stronie. W menu znajdziesz dostępne moduły i funkcje odpowiedzialne za wygląd i funkcjonalność  całej witryny i jej poszczególnych podstron.  Dodawanie treści na stronę nie różni się wiele od pisania w Wordzie, więc nie powinno ono sprawiać większych kłopotów jego użytkownikom.

Najważniejszą rzeczą na początku jest to, aby zapoznać się i zrozumieć nawigację oraz poruszanie się po panelu administratora. Niezbędne jest, aby poznać jakie moduły odpowiedzialne są za fragmenty Twojej strony internetowej. Pamiętaj, że w panelu pdministratora moduły mogą nazywać się inaczej niż  zakładki na stronie internetowej np. moduł „galeria zdjęć” może nazywać się na stronie „nasze realizacje”.  Odbierając nową stronę internetową od programisty poproś o wyjaśnienie, jakich modułów użył i za co są one odpowiedzialne na stronie.

full-screen-panel-admina.png

5 wskazówek, które ułatwią Ci pracę z CMS.

  1. Wstawianie treści
    Jeżeli planujesz dodać na stronę krótką treść możesz to zrobić bezpośrednio w panelu administratora systemu CMS. Jeżeli jednak chcesz napisać artykuł na bloga lub dodać obszerną treść proponuję zacząć pisać w notatniku lub wordzie, a następnie całą treść skopiować i wkleić do edytora treści CMS. Po dłuższym czasie tworzenia treści system CMS może Cię wylogować, przez co utracisz wszystkie treści, których jeszcze nie zapisałeś. Ponadto większość systemów CMS nie posiada funkcji automatycznego poprawiania oraz wskazywania błędów, jak to jest np. w Word.
  2. Wstawianie zdjęć
    Zanim dodasz galerię zdjęć na stronę lub wstawisz zdjęcie w treści, w pierwszej kolejności przygotuj sobie wszystkie obrazki w formacie jpg, png lub webp. Nie zapomnij także zmniejszyć ich rozdzielczości, aby nie zajmowały zbyt dużo miejsca, co może spowolnić działanie Twojej strony. Złym rozwiązaniem jest także dodawanie zdjęć na stronę bezpośrednio z telefonu lub aparatu fotograficznego.
  3. Galeria zdjęć
    Jeżeli do danego artykułu chcesz dodać kilka zdjęć, nie rób tego bezpośrednio w treści lecz wstaw je w galerii, a następnie połącz daną galerię z artykułem.
  4. Podgląd edycji
    Dodając lub edytując treść na stronie w panelu administratora zalecam użycie 2 zakładek: pierwsza do edycji, a druga do przeglądania zmian.
  5. Układ artykułu
    Jeżeli chcesz, aby artykuł na Twojej stronie podzielony został na kolumny, wstaw grid RWD korzystając z gotowych przykładów lub użyj edytora.