Wiele stron na jednym hostingu
Jeżeli posiadasz tylko jedną strone internetową to potrzebujesz najtańszej usługi hostingowej, która kosztuje w przedziale 200-400 zł rocznie.
Inaczej to wygląda, gdy zamierzasz utrzymywać wiele stron internetowych (załóżmy od 2 do 15 stron). W tej sytuacji polecam wykupić nieco większy serwer z większymi limitami, ale budżet takiego serwera powinien oscylować w przedziale 400-1200 zł rocznie.
Jeśli chodzi o obciążenie takiego serwera (*usługi hostingowej) to ilością przechowywanych stron niema się co przejmować bo to nie ma znaczenia. Znaczenie ma to jak dużo ruchu będzie na tych stronach, czyli ile ludzi i botów będzie odwiedzać te strony jednocześnie. Czym więcej użytkowników będzie odwiedzać strony na serwerze tym bardziej będzie on obciążony. Na podstawie moich doświadczeń przyjąłem pewną granicę 100 000 uruchomień (a może nawet 200 000 w lepszych firmach hostingowych) wszystkich stron w miesiącu. Powyżej 100 000 uruchomień miesięcznie można zacząć myśleć o mocniejszym serwerze np. VPS.
Parametry i wielkość usługi hostingowej
Oto parametry serwera jakie potrzebujesz do hostowania swoich stron internetowych.
- Dysk Twardy - w praktyce większość serwerów ma tak duży dysk, że pomieścił by kilkadziesiąt stron, więc nie ma się czym przejmować. Ale upewnij się, że serwer ma:
- co najmniej 10 GB powierzchni dyskowej - jedna strona bez galerii zdjęć i filmów zajmuje zwykle 200 MB więc 10 GB to dużo jak na jedną stronę. Czym więcej stron będziesz przechowywał na serwerze tym więcej dysku twardego potrzebujesz.
- typ dysku może być HDD lub SSD - przy zwykłej stronie internetowej nie ma to znaczenia. Wiadomo powszechnie, że dyski SSD są dużo szybsze, ale i tak tej prędkości nie odczujesz bo to mowa o milisekundach, więc po co przepłacać.
- Procesor - jego wielkość zależy od ilości użytkowników:
- 5% procesora referencyjnego o prędkości 1 GHz wystarczy na kilka stron firmowych przy średnim ruchu do 10 000 odwiedzin miesięcznie.
- RAM
- najlepiej 256 MB RAM lub więcej na każde wywołanie strony WWW
- jednak przy 128 MB przeciętna firmowa strona też powinna się uruchomić.
- Bazy danych
- najlepiej bez żadnego limitu …
- ale potrzebujesz tylko jedną bazę danych na jedną stronę, wiec jakikolwiek limit nie będzie miał znaczenia w przypadku jednej strony firmowej.
- Transfer
- najlepiej bez żadnych limitów
- ale 20 GB transferu miesięcznie powinno wystarczyć około 5000 uruchomień strony WWW
- Twoja strona będzie zużywała około 10GB-100GB miesięcznie transferu. Czym bardziej będziesz się reklamował i pozycjonował w Google, tym więcej transferu będzie zużywane przez użytkowników odwiedzających stronę oraz boty i oprogramowanie skanujące strony, a w tym i wirusy.
- poczta e-mail
- TAK, najlepiej bez limitu ilościowego
- teoretycznie potrzebujesz około 2 maile firmowe np.: no-replay do strony WWW oraz oficjalny np.: biuro@ lub kontakt@
- dodatkowe skrzynki e-mail możesz potrzebować dla pracowników
- w praktyce 1GB na każdą skrzynkę wystarczy zwłaszcza jeżeli korzystasz z programów typu Outlook lub thunderbird, które utrzymują porządek na serwerze poczty* (* mam na myśli protokół POP3).
Moduły i oprogramowanie na serwerze
Oto podstawowe informacje o konfiguracji serwera, a właściwie informacje o uruchomionych modułach jakie powinna posiadać usługa hostingowa:
- Serwer FTP
- Baza danych MySQL
- HTTP/Apache
- Obsługa SSL/HTTPS
- PHP w wersji 7.4 lub nowszej
- uruchomiony moduł rewrite
- uruchomiony moduł cURL suport
- uruchomiony moduł date/time suport
- uruchomiony moduł imagick
- uruchomiony moduł Multibyte Support
- uruchomiony moduł Zip
- obsługa pliku .htaccess
- Kodowanie całego serwera i baz danych: UTF-8
- należy unikać serwerów mających ustawione domyślnie LATIN-2 w konsoli systemowej, gdyż to wywołuje problemy z wyświetlaniem polskich znaków na stronie.
- Zalecana obsługa kont SFTP i wiersza poleceń SSH - to ułatwia pracę programistom w instalowaniu strony i wykonywaniu kopii zapasowej.
Dostęp do serwera
Zawsze dbaj o to, aby mieć pełny dostęp do swojej strony internetowej, a potrzebujesz do tego minimum 2 kont:
- konto FTP - do transferu plików, które umożliwia wykonanie kopii zapasowej, wgranie strony i/lub przeniesienie jej na inny serwer będziesz potrzebował:
- adres hosta: …………………
- login: …………………
- hasło: …………………
- konto SQL lub baza danych SQL - to w niej system CMS zapisuje konfiguracje i treści. Do bazy danych będziesz potrzebował następujących danych:
- adres PHP my Admin: …………………
- adres hosta: …………………
- nazwa: …………………
- login: …………………
- hasło: …………………
Jeśli kupujesz całą usługę hostingową to często otrzymujesz jeden login i hasło do panelu zarządzania “serwerem” gdzie konto FTP i SQL możesz sobie założyć sam. Jeżeli dostęp do konfiguracji usługi hostingowej dasz wykonawcy strony WWW to wykonawca strony zapewne założy te konta samodzielnie.
Inne porady wynikające z naszego doświadczenia
- Prawie każda firma hostingowa specjalizująca się przede wszystkim w serwerach w swojej ofercie ma tanie usługi hostingowe spełniające powyższe wymagania. Tylko z małymi wyjątkami bywa, że niektóre moduły nie są domyślnie uruchomione lecz wystarczy wysłać e-mail do administratora i bez dodatkowych kosztów odblokowują wszystkie powyższe wymagane moduły. Oto firmy hostingowe, co do których jesteśmy pewni, że strony na nich działają poprawnie:
- KEI PL
- OVH
- DOMENY PL
- LH
- CYBERFOLKS
- AZ
- NAZWA
- … oraz wiele innych
- Nie zalecam kupować serwerów w firmach specjalizujących się w innych około internetowych technologiach, takich jak firmy zakładające Internet lub telefonię. W tych firmach serwery są najczęściej problematyczne, nie mają panelu zarządzania i o każdą drobną zmianę trzeba dzwonić lub prosić się administratora pracującego tylko na “pół” etatu. Wszelkie lokalne firmy hostingowe mają serwer tworzony z przymusu, ale hostowanie na nich stron jest niewskazane. Wybieraj tylko te serwery, w których wszystko możesz sam konfigurować za pomocą internetowego panelu administratora.
- Przy wyborze serwerów bardzo ważna jest obsługa posprzedażowa oraz ilość awarii w danej firmie. Duża ilość awarii lub tak zwanych przewidzianych “prac technicznych” powoduje, że strona przestanie działać co jakiś czas, a robot Google takie strony kara obniżając im pozycje w indeksie. Ponadto zła obsługa posprzedażowa powoduje, że jakikolwiek mały problem staje się barierą nie do przejścia. Dlatego czytaj opinie o firmach serwerowych i kieruj się opiniami klientów.