Specyfikacja strony WWW
Poniżej wypisałem najczęściej pojawiające się wymagania od stron internetowych i dodałem jeszcze do nich te najważniejsze, o których klienci często zapominają, ale warto je mieć wypisane w czasie podpisywania umowy o wykonanie strony internetowej.
W dolnej części specyfikacji wyodrębniłem te funkcje, które są najważniejsze dla jednostek administracji publicznej oraz stron instytucji publicznych na przykład dopasowanie strony do osób niepełnosprawnych WCAG. Jeżeli ten temat nie dotyczy Twojej strony to usuń go ze specyfikacji przed wysłaniem zapytania o cenę za stronę internetową, gdyż te funkcje znacząco podnoszą cenę wykonania strony internetowej. Warto, abyś przeczytał tą specyfikację i usunął te funkcje i moduły, które nie będą Ci potrzebne na stronie.
Wymagania niefunkcjonalne:
Wymagania niefunkcjonalne to najczęściej te nie związane z pracami programistycznymi ani z instalowaniem modułów. Są to zazwyczaj dodatkowe aspekty związane ze współpracą i podnosząc jej jakość oraz Twoje bezpieczeństwo.
- Wykonanie indywidualnego projektu graficznego strony internetowej, zgodnego z księgą identyfikacji wizualnej marki. Projekt powinien zostać wykonany w formie obrazu przedstawiającego co najmniej strukturę i układ strony głównej witryny w skali 1 do 1.
- Strona internetowa powinna być wykonana w oparciu o system zarzadzania treścią (CMS) umożliwiający samodzielną i bezpłatną edycję i rozbudowę strony internetowej przez zamawiającego, bez posiadania umiejętności programowania.
- Strona internetowa i system zarządzania treścią powinien zostać zabezpieczony przed włamaniami, działalnością wirusów i botów oraz przed dostępem dla osób nieupoważnionych, a w szczególności:
- panel administratora do edycji strony powinien być zabezpieczony hasłem możliwym każdorazowo do zmiany przez wykonawcę,
- każdy administrator ma posiadać swój login i hasło z możliwością ustawienia uprawnień tylko do wybranych modułów strony,
- system logowania ma blokować adresy IP i użytkownika na 10 minut po 5 nieudanych próbach logowania,
- system logowania ma zabezpieczać stronę przed słownikowymi atakami na hasło, czyli blokować adres IP dodając go do czarnej listy adresów IP zarządzanej przez administratora po 15 nieudanych próbach logowania administratora pod rząd. Informacja o blokadzie ma zostać wysłana emailem do administratora głównego.
- Na stronie zostanie zainstalowany certyfikat SSL w taki sposób, aby połączenie ze stroną było bezpieczne i żadne linki w kodzie strony nie używały szyfrowanego połączenia.
- Strona nie powinna posiadać żadnych limitów co do ilości wstawianych danych, artykułów, zakładek, podstron, wpisów, galerii.
- Wykonawca zobowiązuje się wstawić do 20 podstron treści przesłane przez zamawiającego w formie dokumentów tekstowych,
- Wykonawca zapewni szkolenie z obsługi i edycji zawartości strony internetowej dla dowolnej ilości osób wchodzących w skład zespołu zamawiającego. Szkolenie może odbyć się online w formie wideo konferencji.
- Wykonawca zapewni wsparcie techniczno-informatyczne przez okres 12 miesięcy przy rozwoju i wprowadzaniu zmian na stronie.
- Wykonawca zapewni gwarancję na co najmniej 5 lat, na wszelkie błędy i usterki kodu strony internetowej.
- Strona internetowa ma zostać zakodowana zgodnie ze standardami HTML5.0. Strona w walidatorze W3C nie powinna mieć żadnych błędów HTML i CSS.
- Strona internetowa ma zostać zakodowana tak, aby była zgodna z przeglądarkami Google Chrome, Mozilla Firefox. Microsoft Edge, Opera w wersjach wydanych w roku zamówienia strony internetowej.
- Strona powinna być zakodowana zgodnie z zasadami SEO wspierającymi pozycjonowanie w wyszukiwarkach, a w szczególności poprawne stosowanie tagów i atrybutów HTML, meta tagów, mapę strony oraz konfiguracji meta robot i robot.txt. Strona nie powinna zawierać żadnych znanych elementów blokujących indeksowanie i pogarszających pozycjonowanie w wyszukiwarkach,
- Strona powinna być zakodowana zgodnie z zasadami RWD, tak aby treści poprawnie wyglądały na urządzeniach mobilnych o różnych rozdzielczościach w przedziale szerokości ekranu od 360 pikseli do 3840 pikseli (4K).
- Wykonawca zobowiązuje się do migracja treści ze starej strony internetowej do nowej.
- Wykonawca podepnie pod stronę internetową system statystyk odwiedzin Google Analytics.
- Wykonawca skonfiguruje serwer zabezpieczając duplikację indeksowania treści poprzez zastosowanie przekierowań 301 na jedną z wybranych wersji protokołu http/ https oraz WWW i bez WWW.
- Wykonawca zainstaluję stronę internetową na wskazanym przez zamawiającego serwerze hostingowym.
… lub jeżeli zamawiający nie ma serwera to …
- Wykonawca strony zapewni serwer hostingowy i utrzymanie strony na serwerze przez co najmniej rok z możliwością przedłużenia usługi na kolejne lata.
Wymagania funkcjonalne:
To takie wymagania, które w sposób bezpośrednio wpływają na sposób działania strony internetowej oraz na jej moduły i funkcje. W pierwszej sekcji umieściłem te podstawowe wymagania, które nie powinny wpływać na cenę strony internetowej. Natomiast moduły, które mogą wpływać na cenę strony wyodrębniłem w sekcji “moduły i funkcje dodatkowe” oraz w kolejnej sekcji związanej ze stronami dla urzędów.
- Strona główna zawierająca:
- menu główne z możliwością dodawania i reorganizacji elementów menu (zakładek),
- rotator banerów z funkcją automatycznego animowanego przesuwania. Rotator banerów powinien dawać możliwość dodawania kolejnych obrazów oraz zmieniać ich kolejność wyświetlania,
- sekcje prezentujące najważniejsze elementy oferty,
- ostatnio dodane aktualności,
- ostatnio dodane wpisy w blogu.
- Moduł Aktualności z chronologiczną listą dodawanych wpisów:
- do każdej aktualności powinna być możliwość podpięcia galerii zdjęć,
- nieograniczona ilość wpisów,
- nieograniczona ilość kategorii, do których można przydzielać wpisy.
- Moduł Blog z podziałem na kategorię.
- Moduł kontakt z danymi adresowymi do wszystkich działów firmy, formularzem kontaktowym oraz interaktywna mapą dojazdu Google Maps:
- wiadomości przesyłane przez klientów z formularza kontaktowego powinny zapisywać się w panelu administratora do późniejszego wglądu oraz powinny być wysyłane na wskazany adres email,
- formularz kontaktowy powinien być zabezpieczony przed spamem systemem Google reCAPTCHA,
- formularz kontaktowy przed wysłaniem powinien wymagać akceptacji polityki prywatności zgodnie z regułką prawną przesłaną przez zamawiającego.
- Moduł galeria zdjęć z podziałem na albumy i animowaną prezentacją slajdów:
- system powinien generować miniaturki zoptymalizowane pod kątem prędkości wczytywania oraz duże zdjęcia do powiększenia w wysokiej jakości,
- albumy w galerii powinny mieć funkcję podpinania z dowolnym wpisem w dziale aktualności lub blog, tak aby zdjęcia z podpiętej galerii pojawiały się pod połączonym wpisem.
- Pliki multimedialne - Panel administratora będzie pozwalał na swobodne umieszczanie na serwerze, a później na stronie internetowej plików o dowolnym formacie i zarządzaniem nimi (dodawanie, kasowanie) bez konieczności łączenia się z serwerem przez FTP, SSH.
- System plików multimedialnych powinien od razu generować właściwy adres URL do pliku dający możliwość udostępnienia go w innych serwisach lub przesłania adresu pliku emailem,
- pliki umieszczone na serwerze przez dział pliki multimedialne powinny mieć możliwość tworzenia przycisków na stronie typu “pobierz”.
- Strona powinna posiadać pełnotekstową wyszukiwarkę treści działającą po słowach kluczowych znajdowanych w tytule i w treści.
- Wykonawca zapewni na stronie WWW mechanizm zapisywania na newsletter, który będzie współpracował z wybranym przez zamawiającego systemem mailingu masowego.
- wykonawca doradzi zamawiającemu jaki system newsletter wybrać.
- Funkcja “Share” w dziale blog i aktualności umożliwiający udostępnianie treści innym osobom i w mediach społecznościowych. Oto funkcje jakie powinny być dostępne:
- Udostępnij na Facebooku,
- Udostępnij na Twitter,
- Udostępnij na LinkedIn
- Wyślij mailem
Moduły i funkcje dodatkowe (opcjonalne od wyboru zamawiającego)
- Moduł rekrutacja - pozwalają na wygodne publikowanie ofert pracy oraz zbieranie kandydatur wraz z CV i zarządzanie nimi w panelu administratora.
- Moduł ebooki - pozwalający na publikowanie ebooków do pobrania z mechanizmem weryfikacji adresu email.
- Katalog produktów z podziałem na kategorie i możliwością złożenia zapytania ofertowego przy każdym produkcie.
- Moduł szkolenia z możliwością zapisania się (rejestracji) na szkolenie, kurs, event.
- Moduł Q&A pozwalający publikować najczęściej zadawane przez klientów pytania i odpowiedzi do nich.
… tutaj wpisz wszelkie moduły specyficzne dla twojego biznesu aby zostały one ujęte w wycenie przez wykonawcę.
Moduły i funkcje typowe dla urzędów i stron instytucji publicznych
- WCAG - Strona powinna zostać wykonana zgodnie z ustawą o dostępności cyfrowej, a w tym:
- powinna posiadać belkę z funkcjami dla osób z ograniczeniami,
- powinna posiadać funkcję włączenia szablonu o wysokim kontraście,
- powinna dawać możliwość nawigowania po stronie za pomocą klawiatury,
- na stronie powinna być umieszczona deklaracja zgodności zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej.
- Strona powinna posiadać layout “żałobny” wyświetlający stronę w odcieniach szarości.
- Layout żałobny ma być wyłączony przez administratora w panelu zarządzania stroną.
- Wszystkie wpisy na stronie przed ich publikacją mają mieć funkcję “zapisz jako szkic/draft” z możliwością akceptacji przez innego administratora.
- Wpisy powinny mieć możliwość planowania publikacji.
- Dodany wpis z zaplanowaną datą i godziną nie powinien być widoczny na stronie dla nikogo przed planowaną godziną publikacji.
- Zaplanowana publikacja powinna odbywać się automatycznie.
- Historia zmian - wszelkie zmiany w treści wpisów na stronie będą zapisywane w postaci historii zmian z możliwości przywrócenia poprzednich wersji wpisu.
- każda zmiana będzie posiadała dodatkowe dane audytowe takie jak data oraz nazwę użytkownika, który dokonał zmiany.
- Moduł Zamówienia publiczne - pozwalający na dodawanie wpisów o zamówieniach publicznych oraz dołączania do nich plików do pobrania.
- Na stronie będzie mechanizm “drukuj” pozwalający generować czytany artykuł (wpis) do pliki PDF, z możliwości zapisania pliku na komputerze. W pliku PDF powinien znajdować się:
- nagłówek wydawcy (szablon pliku PDF),
- data generowania pliku,
- adres źródła pliku,
- treść artykułu.
- POI - moduł “Point Of Interest” umożliwiający publikację ważnych punktów turystycznych, zabytków, ścieżek rowerowych i szlaków turystycznych.
- Kalendarz wydarzeń - moduł pozwalający na publikowanie na stronie w sposób chronologiczny nadchodzących i archiwalnych wydarzeń.
- wydarzenia mają posiadać takie dane jak: zdjęcie, film, nieograniczony opis, galerię zdjęć, adres, pineskę na mapie Google, datę wydarzenia,
- ponadto wydarzenia mają posiadać połączenie z: oficjalną stroną wydarzenia, wydarzeniem na Facebooku, system rezerwacji lub zakupu biletów.
---------------------------------------------
---------------------------------------------
- Strona główna zawierająca: